BİR KELİME BİR İŞLEM

BİR KELİME BİR İŞLEM

TRT'de uzun yıllar yayınlanan pazar günlerinin unutulmaz yarışması ve bizimde her yıl yaptığımız "Bir Kelime Bir İşlem", Türkçe Zümresi ve Matematik Zümresinin iş birliği ile bu sene de salgın kurallarına uygun olarak okulumuzda gerçekleşti.

Dört işlem ve dil esasına dayalı yarışma programının amacı, Türkçemizi doğru kullanmak, kelimeleri doğru telaffuz ederek anlamlarını açıklamak, yarışmacıların türetmiş olduğu kelimeler örnek alınarak, Türk dili kuralları hakkında bilgiler vermektir. İşlem sorularında ise; hedef sayıya dört işlem kullanarak en seri ve doğru şekilde ulaşmaktır.

Yarışmada yarışmacılara bir kelime, bir de işlem sorusu sorulmaktadır. Kelime sorusunda yarışmacılara 7 tane harf verilmekte, yarışmacılar da bu harfleri ve bir de joker harfi kullanarak kelime türetmeye çalışmaktadır. En fazla harfli kelimeyi bulan yarışmacı harf sayısı kadar puan kazanmaktadır.

İşlem sorusunda ise yarışmacılara 6 tane rakam ile bir hedef sayı verilmektedir. Yarışmacılardan beklenen, verilen 6 rakamı dört işlem ile kullanarak hedef sayıya yaklaşmaya çalışmalarıdır. En fazla yaklaşan yarışmacı puan kazanmaktadır.

7. sınıfların katıldığı yarışmada öğrenciler verilen harflerle yeni kelimeler türetirken; sayılarla ise sonuca ulaşmaya çalıştı. Zihin jimnastiğinin yapıldığı yarışmada öğrenciler bazı sorularda zorlansalar da yarışmayı eğlenerek tamamladılar. Sınıflar arasında kıyasıya rekabetin yaşandığı yarışmada Nehir Kartum, Cihan Alp Coşkun, Defne Naz Çılgın'ın temsil ettiği 7E sınıfı yarışmayı birincilikle tamamladı.

Yarışma, katılım belgelerinin ve madalyaların verilmesiyle sona erdi.

Türkçe,Matematik bölümüne ve yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.


26.06.2021

Fotoğraflar

PAYLAŞ
Copyright © 2022 | Tüm Hakları Saklıdır.