3 MART ÖĞRENCİLERİ ZOOLOJİ MÜZESİ VE HERBARYUM LABORATUVARI'NI GEZDİLER

3 MART ÖĞRENCİLERİ ZOOLOJİ MÜZESİ VE HERBARYUM LABORATUVARI'NI GEZDİLER

28 Nisan 2023 tarihinde 5. Sınıfların fen bilimleri dersi "İnsan ve Çevre" ünitesi "Biyoçeşitlilik" konusu kapsamında Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümüne bağlı Zooloji Müzesi ve Herbaryum Laboratuvarına gezi düzenledik.

Zooloji Müzesinde doğal yollarla ölmüş hayvanların çeşitli yöntemlerle nasıl korunup saklandığını öğrendik ve gördük. Özellikle cenin halinde kavanozlarda özel solüsyonlarda saklanan hayvanlar, yırtıcılar ve mutasyona uğramış canlılar öğrencilerimizin ilgi odağı oldu. Nesli tükenmiş, nesli tükenme tehlikesi altında olan veya biyolojik çeşitliliği oluşturan farklı hayvanların resimlerini, iskeletlerini görüp inceledik.

Önemli özelliklerini kaybetmeksizin kurutulup karton üzerine tespit edilerek muhafaza edilen bitki ya da bitki kısımlarından oluşan koleksiyonların bulunduğu yere Herbaryum adı verildiğini, mevsime bağlı kalmadan bitkileri görme ve inceleme imkanını sağladığını, hem çevremizde hem de ülkemizin farklı bölgelerinde yetişen farklı bitkilerin nasıl toplandığını, kurutulup saklandığını ve sınıflandırıldığını, Herbaryum laboratuvarında şu ana kadar 42000 farklı bitkinin etiketlendiğini , çeşitli tez ve araştırmalarda kullanılan bir çeşit bitki kütüphanesi olduğunu öğrendik.

Geziyi düzenleyen fen bilimleri bölümüne ve açıklamalarıyla öğrencilerimizi aydınlatan biyoloji bölümü akademisyenlerine teşekkür ederiz.


29.04.2023

Fotoğraflar

PAYLAŞ
Copyright © 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.